emzirmek her şartta güzel..

16 Ocak 2014 Perşembe

Kadın cinayetlerine " hayır" demek için sende imza at!21.yüzyıldayız,teknoloji çağındayız öyle moderniz böyle medeniyiz diyoruz ama hepsi yalan!Hala  ülkemizde töre cinayetleri.hala koca dayağından ölen kadınlar,boşanmayı hazmedemeği için eski karısını vuran cani ruhlu adamlar var.maalesef ki sadece seyirci kalıyoruz,sadece vahvahlanıp,ne zaman bitecek bu terör?, diye aramızda konuşuyoruz...

Ama işte şimdi böyle bir fırsatımız var,sesimizi duyurabileceğimiz,tepkimizi ortaya koyabileceğimiz bir imza kampanyası...


Dünya Ekonomik Forumu'nun toplumsal cinsiyet eşitliği verilerine göre Türkiye, eşitliği sağlamakta 134 ülke arasında 126. sıradadır. Son 7 yılda Türkiye’de kadın cinayetleri yüzde 1400 artmış ve 2005 yılından bu yana 4000 kadın şiddete kurban gitmiştir.


 Bu ilanla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı görevini yapmaya, kendi hazırladıkları Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nın baş uygulayıcısı ve takipçisi olmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, bu plan gerçek anlamı ile uygulanır ise ülkemizin hayati problemi haline gelmiş olan Kadına Karşı Her Türlü Şiddetin önüne geçilebilecektir. 


Eylem Planının Hedefleri: Yasal Düzenlemeler Yapmak, Toplumsal Farkındalık Yaratmak ve Zihniyet Dönüşümünün Sağlanması, Koruyucu Hizmet Sunumu ve Şiddet Mağdurlarının Güçlendirilmesi, Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Kurumlar arası İşbirliğinin Sağlanmasıdır. 2006 yılında, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele devlet politikası haline getirilmiş olmasına rağmen Türk hükûmeti bu politikayı hayata geçirmediği için ölen kadın sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Sadece kağıt üzerinde kalan yasal düzenlemeler nedeni ile şiddete maruz kalan kadınlar valiliklerin, emniyetin, savcılıkların kapılarından elleri boş ve daha çaresiz olarak geri çevrilmektedirler.


 Kimisi boşanmış oldukları eşleri tarafından, kimisi eski sevgililerinin ellerinde, kimisi ailenin erkek bireylerince katledilen bu kadınların ölüm sebepleri, yaşları kaç olursa olsun ayni. Kıskançlık, kendi hayatına kendi karar vermek istemesi, anlaşmazlık, sözde namus davası. 

Lütfen, vereceğiniz imzalar ile giderek artan kadın şiddetinin önüne geçmek için atacağımız adımda yardımcı olun ve bu önemli konuda Türk hükümetini görevini yapmaya çağırın. 


Hadi sizde karılın,imzanızı atın,sesimizi duyuralım!

http://www.change.org/tr/kampanyalar/stop-the-murder-end-femicide-in-turkey-kad%C4%B1n-cinayetlerini-durduraca%C4%9F%C4%B1z

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


Special design for Ada ve Aras ile Hayat by GeCe